• uk
  • en
  • ru

ГЕОПОЛІТИКА

Головна - Світ про Україну - Переговори щодо конфлікту в Україні. Перетягування канату навколо «червоних ліній»

Представники США та Росії у Женеві обговорюють «українську кризу» та свої ідеї щодо безпеки в Європі. Також йдеться про тему, яка особливо хвилює Кремль: розширення НАТО на схід.
Розгортання російських військ на кордоні з Україною призвело до вимушеного переведення військ НАТО і загалом Захід у підвищену бойову готовність, на задоволення Росії. Президент Росії Володимир Путін у листопаді заявив, що «Наші попередження останнім часом сприймаються серйозно та свідчать про їх дієвість». На зустрічі з міністром закордонних справ Сергієм Лавровим він зажадав, щоб напруга, що виникла, зберігалася якомога довше. Тільки так інтереси безпеки Росії, так звані її «червоні лінії», нарешті, будуть сприйняті серйозно.
Протягом років Кремль оскаржує наміри НАТО все більше просунутися до російських кордонів, маючи на увазі розміщення на ротаційній основі контингентів НАТО у країнах Балтії та ракетних систем у Румунії та Польщі. Крім того, Росія висуває претензії до озброєння України та зростаючу кількість військових навчань НАТО, серед іншого в акваторії Чорного моря.

Путін: Захід порушив свої обіцянки
На початку грудня минулого року Путін заявив для іноземних дипломатів, що для Росії такий стан справ «є більше, ніж серйозним». Керівник Кремля дотримується думки, що західні партнери порушили свої зобов’язання. Усно були надані обіцянки, що НАТО не буде розширюватися на схід.
З огляду на це, вважає Путін, врешті-решт необхідне підписання письмового документу щодо надання зобов’язуючих гарантій безпеки, яке виключить будь-яке подальше розширення НАТО на схід. Те ж саме стосується й розміщення наступальних озброєнь поблизу російських кордонів. Таким чином, виключається вступ України до НАТО, жодних перспектив для вступу до Альянсу для Грузії.
Відповідно до вимог Путіна, Альянс НАТО повинен відмовитися від подальших активних дій у Східній Європі, Центральній Азії та на Південному Кавказі. Це означає, що більше не повинно відбуватися жодних військових навчань та постачання озброєнь до цих регіонів, замість цього НАТО повинна повернутися до позицій 1997 року.

США та НАТО вважає такі вимоги неприйнятними

З точки зору США, НАТО та України такі максимальні вимоги Росії є неприйнятними, Україна, з огляду на зростаючу агресивну риторику Росії, б’є на сполох. На думку Кремля, такі вимоги Москви є логічними, з огляду на відомий дотепер досвід.
Як стверджує президент Путін, якщо в Україні будуть розміщені сучасні ударні системи, ракетам не знадобилося б і п’яти хвилин, щоб досягти Москви. “Що в цьому незрозумілого?” – запитав Путін на своїй щорічній прес-конференції. «Хіба це ми розміщуємо ракети на кордонах зі Сполученими Штатами. Ні! Це США мають свої ракети у нас на порозі. Хіба справді є перебільшенням вимоги, щоб перед нашим кордоном не було жодної наступальної зброї?»

Росія не очікує швидкого прогресу

Позитивно було відзначено той факт, що президент США Джо Байден у телефонній розмові з главою Кремля заявив, що США не планують розміщувати в Україні наступальні озброєння. Також зазначалося, що Вашингтон готовий говорити про обмеження військових маневрів.
Очікувати швидкого прогресу поки наївно, каже заступник міністра закордонних справ Сергій Рябков, який веде переговори з російської сторони. І він вже наперед дав зрозуміти, що відтепер у союзників не буде простору для дихання.

https://www.tagesschau.de/ausland/asien/russland-usa-gespraeche-nato-osterweiterung-sicherheit-101.html