• uk
  • en
  • ru

ГЕОПОЛІТИКА

Головна - Держави сусіди - Уряд виключив росіян з основного тендеру на добудову в Дукованах

Цьогорічна конференція Nuclear Days у Пльзені (Чеська Республіка) відрізняється від тих, що відбувалися у попередні роки. Експерти аналізують майбутнє атомної енергетики Чехії напередодні оголошення урядом тендеру на завершення будівництва електростанції в Дукованах. «Росатом» на конференції представляє колишній радник, звинувачений у роботі на росіян, які все ще дуже зацікавлені в контракті щонайменше на 200 мільярдів крон.
Але подія відбувається на тлі висновку чеських служб безпеки про те, що агенти російського ГРУ підірвали у квітні склади боєприпасів у Врбетицях і завдали збитків на сотні мільйонів. Тоді чеський уряд Андрія Бабіша не вагаючись повідомив, що не запросить російської державної компанії «Росатом» на конкурс, вартістю у мільярди доларів. Після цього Москва назвала Чехію ворожою державою.
Але річ у тому, що відповідає за підготовку тендеру міністр промисловості та торгівлі Карел Гавлічек. А серед активних спонсорів конференції Пльзенського університету той же …Росатом, співробітників якого чеські спецслужби підозрюють у співпраці з російськими спецслужбами.
«Конференція орієнтована на професійну та широку громадськість, – пояснює Гавлічек, – а особливо на студентів та майбутніх студентів, тобто на підтримку технічної освіти та вітчизняної промисловості».
Однак річ у тому, що чеська контррозвідка BIS постійно фіксує: іноземці постійно прагнуть отримати доступ до конфіденційної інформації, вплинути на публічні дебати, зокрема, активно співпрацювати зі студентами, які згодом претендуватимуть на посади в державній адміністрації. Як це, наприклад, спостерігалося у 2019 році, коли посольство Китаю таємно оплачувало наукові конференції, що проводилися в Карловому університеті. За тих часів Китай отримав доступ до великої кількості цінної інформації. На сайті Aktuálně.cz тоді повідомлялося, що ті ж вчені, яким сплачувало посольство Китаю, отримують великі кошти від міністерства внутрішніх справ за дослідження безпеки в Чехії.
Щодо «Росатому», то він залишається ключовим гравцем у сфері ядерної енергетики. «Чеський університет з ним співпрацює, для наших студентів ми отримуємо найновіші матеріали для розробок та інновацій у такій галузі», – повідомляє речник університету Шарка Стара.
До речі, Гавлічек хоче оголосити ядерний тендер до кінця року щонайменше на 200 мільярдів крон. Це і буде обговорюватися в університеті за участю Росатома, незважаючи на критику з боку деяких експертів. На пряме запитання «Чи російський державний колос однозначно залишиться поза тендером?», міністр дипломатично відповів, що «для цього уряду – так».
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/havlicek-zastitil-akci-rosatom/r~bf4abef6123b11ec966d0cc47ab5f122/