Популярне німецьке видання «Tagesspiegel» оприлюднило у неділю 21 листопада ц.р. застереження прем’єр-міністра Польщі Матеуша Моравецьки (Mateusz Morawiecki), що, не зважаючи на деяку послабленість напруження на польсько-білоруському кордоні з мігрантами, існує реальна загроза нового загострення ситуації та ескалації напруження. Заява Моравєцкі пролунала у Вільнюсі 21 листопада, де прем’єр-міністр Польщі перебував з офіційним візитом.
Німецька «Tagesspiegel» відзначає, що Матеуш Моравецьки б’є на сполох. Він написав у своєму Твіттері, що «Польща, Литва, Латвія, Естонія потребують допомоги. Ми повинні триматися разом, аби захистити Європу». Водночас, він провів зустріч у неділю з керівниками урядів трьох балтійських республік. На його переконання, у випадку з акціями із використанням білоруським диктатором мігрантів, яких умисно доставляли з кризових регіонів світу, зокрема з Близького Сходу, до регіонів ЄС, мова йде про найбільшу спробу дестабілізації Євросоюзу від часів завершення Холодної війни.
У відеозверненні англійською мовою, яке супроводжувалося драматичною музикою, Моравецьки також заявив, що Польща «не піддасться на шантаж» і натомість зробить усе, «щоб зупинити зло, яке загрожує Європі». Водночас він подякував країнам ЄС, Єврокомісії, Великобританії та США за підтримку польських зусиль на білорусько-польському кордоні. На думку Моравецького, у складні часи вдалося досягти порозуміння і не допустити розколу.
Водночас, не забарилися критики позиції прем’єр-міністра Польщі. Вони звинувачують Моравецького в тому, що він надмірно драматизував ситуацію та хотів уникнути визнання того, що Польща, як і Угорщина, перебуває під тиском ЄС у суперечці про верховенство права. Єврокомісія нещодавно надіслала так звані «сині листи» до урядів у Варшаві та Будапешті, як неофіційний перший крок на шляху до запуску механізму скорочення фінансування цих країн ЄС через проблеми з верховенством закону. На порядку денному ЄС стоїть запуск так званого «механізму верховенства права», внаслідок якого можуть бути заблоковані фінансові субсидії ЄС для обох країн.
Моравецький заявив у неділю на сторінці прем’єр-міністра Литви Інґріди Сімоніте (Ingrida Simonyte) з огляду на рейси у зворотному напрямку з курдськими біженцями до Іраку, що кризу наразі погашено. Однак є ризик, що Білорусь, Росія та Узбекистан можуть «використати кризу в Афганістані» для наступного напливу біженців.
Моравецький щодо російського військового тиску на Україну
Криза біженців є лише частиною більшої кризи, ініційованої Лукашенком і «його роботодавцем», президентом Росії Володимиром Путіним, заявив Моравецький. Пересування російських військ на українському кордоні призвели до «воєнного тиску на Україну», попередив глава уряду Польщі.
Прем’єр-міністр Литви Сімоніте заявила, що гуманітарна криза біженців готується і здійснюється в Білорусі, «тому саме тут її потрібно вирішувати». Водночас спроби Агентства ООН у справах біженців UNHCR отримати постійний доступ до прикордонного регіону як на білоруській, так і на польській території дотепер не увінчалися успіхом.
Довідково. Управління Верховного комісара ООН у справах біженців — агентство системи Організації Об’єднаних Націй, що займається захистом та підтримкою біженців, сприяє їх місцевій інтеграції, добровільному поверненню на батьківщину чи переселенню до третьої країни.
Глава уряду Литви запевняє Варшаву в солідарності
Інґріда Сімоніте, чия країна влітку першою була в центрі уваги через збільшення кількості біженців, підкреслила свою «солідарність з Польщею». Вона заявила, що наразі сусідня країна несе «найбільший тягар цієї гібридної атаки». Під таким терміном, зазначає німецьке видання, розуміють дію, яка здійснюється не військовими засобами, а з тактикою приховування.
Можуть бути закриті інші прикордонні переходи
Раніше Моравецький, після зустрічі з прем’єр-міністром Естонії Каєю Калліс (Kaja Kallis) заявив, що Польща може надати фінансову підтримку для репатріації біженців з Білорусі. Він заявив зокрема, що «ми в будь-який момент можемо профінансувати повернення мігрантів до країн їх походження, ми також розгорнули низку заходів дипломатичної діяльності в Іраку та інших країнах Близького Сходу».
Під час візиту до Естонії глава уряду Польщі також заявив, що його країна готова закрити подальші пункти пропуску на кордоні з Білоруссю. Наразі закритий перехід поблизу Кузниці (Kuznica). Моравецький також ввів у дію додаткові обмеження щодо транзиту та торгівлі з метою посилення економічного тиску на режим Лукашенка.
Хоча зараз є ознаки послаблення кризи, польські прикордонники повідомили в неділю 21 листопада ц.р., що група з близько 100 мігрантів намагалася перетнути кордон.
У Варшаві протягом вихідних кілька сотень людей вийшли на демонстрацію за прийняття біженців у Польщі, вони вигукували: «Жодна людина не є нелегальною».
___________
Країни Євросоюзу, США та Великобританії вирішують і, безумовно, у той чи інший спосіб вирішать питання захисту території ЄС від навали спровокованих Росією та Мінську біженців.
Проте проблема може мати додатковий, небезпечний саме для України наслідок. З використанням подальших хвиль біженців з кризових регіонів Близького Сходу, Москва та підлеглий їй Мінськ спроможні спровокувати гуманітарну катастрофу на білорусько-українському кордоні. Наслідком може стати провокація на кордоні з Україною та вторгнення на її територію під виглядом миротворчої операції.
Про такий вірогідний розвиток несприятливих для України подій в ЄС та загалом на Заході майже не говорять. Позитивне виключення становить Великобританія, яка висловила готовність надіслати до регіону 600 своїх військовослужбовців. Безумовними союзниками та помічниками, у випадку агресії з боку Росії проти України, стануть також Польща, Литва, Латвія та Естонія.
Україні доцільно активізувати переговорні процеси щодо спільної участі у відбитті потенційної агресії об’єднаних сил Росії та Білорусі на двосторонньому рівні. Водночас, здійснювати заходи із вдосконалення структури, бойових навичок та спроможностей національних Збройних Сил, оскільки захист кордонів держави – завдання насамперед самої держави. Союзники будуть допомагати тому, хто має мужність захищатися.