• uk
  • en
  • ru

ГЕОПОЛІТИКА

Головна - Держави сусіди - Чому Україна посварилася з Угорщиною. Винні «Газпром» і «Турецький потік». І це серйозно

Про дипломатичний скандал між Україною та Угорщиною пише Інформаційне агентство «ЛігаБізнесІнформ».
«Угорщина завдала удару українсько-угорським відносинам», – заявив глава українського МЗС Дмитро Кулеба. Це втручання у внутрішні справи Угорщини, відповів Кулебі його угорський візаві Петер Сійярто. Дипломатичні відомства обох країн викликали на килим послів.
Причина сварки – транзит російського газу. 27 вересня угорська державна компанія MVM CEEnergy Ltd підписала довгостроковий контракт з «Газпромом» на постачання 4,5 млрд кубометрів газу на рік в обхід України. Водночас 3,5 млрд кубів надходитимуть через Сербію газопроводом «Турецький потік» і його сухопутним продовженням через Балкани, ще 1 млрд кубометрів газу – через Австрію.
Контракт розрахований на 15 років з можливістю перегляду через 10 років. Угода набуде чинності 1 жовтня.
Енергетична безпека країни – питання суверенітету й економіки, а не політики, заявив Сійярто. А маршрути транспортування газу, визначаються постачальником, цитують його слова росЗМІ.
«Споживання газу не знизиться, і роль Газпрому також не зменшиться. Політичними заявами будинки не обігрієш», – зазначив він.
«Газпром» – основний постачальник природного газу в Угорщину. У 2020 році він поставив 8,6 млрд кубометрів. Ключовими імпортерами виступали угорсько-російське СП Panrusgaz і дочірня компанія «Газпрому» WIEE Hungary Kft.
Українське МЗС відразу ж заявило про намір звернутися до Єврокомісії для оцінки: чи відповідає угода між Росією та Угорщиною європейському енергетичному законодавству. Перевірка вже розпочалась.
«Контракт підписали вчора. Я вже попросив своїх колег перевірити, якими будуть наслідки», – сказав представник Єврокомісії Тім Макфі на брифінгу у вівторок, 28 вересня, передає «Інтерфакс-Україна».

https://biz.liga.net/ua/ekonomika/tek/cards/pochemu-ukraina-possorilas-s-vengriey-vinovaty-gazprom-i-turetskiy-potok-i-eto-serezno