• uk

ГЕОПОЛІТИКА

Головна - Проекти - Гравці - Джордж Фридман (George Friedman)

Американський політолог, засновник та директор приватної розвідувально-аналітичної організації «Стретфор». Фрідман народився в Угорщині в єврейській родині, яка пережила Голокост. У 1949 сім’я Фрідманом перебралася до Австрії, а через кілька років – в США. Там Джордж Фрідман отримав ступінь з політології в Нью-Йоркському міському коледжі та з державного управління в Корнельському університеті. У 1974 почав викладати політологію в приватному коледжі в Пенсільванії. Початок своєї кар’єри геополітика Фрідман, як і велика частина його молодих колег, присвятив проблемі радянсько-американських відносин. У 80-х Фрідман написав кілька наукових робіт на тему світового військового балансу і ядерного паритету. У 1994 Джордж Фрідман заснував Центр геополітичних досліджень при Луїзіанська державному університеті, займається стратегічним прогнозуванням. У 1996 Фрідман створив приватне розвідувальне агентство «Стретфор». Дитинство Фрідмана наклало відбиток і на його політичну орієнтацію. Він вважає себе консервативним республіканцем. Його політичний курс характеризують насамперед антирадянщину і антикомунізм.

Джордж Фрідман (англ. George Friedman) — американський політолог, засновник (1996) та Головний виконавчий директор недержавної розвідувально-аналітичної організації Stratfor (Остін, Техас).

Фрідман народився в Угорщині в єврейській родині, яка пережила Голокост. У 1949 сім’я Фрідманом перебралася до Австрії, а через кілька років — в США. Там Джордж Фрідман отримав ступінь з політології в Нью-Йоркському міському коледжі та з державного управління в Корнельському університеті. У 1974 почав викладати політологію в приватному коледжі в Пенсільванії.

Початок своєї кар’єри геополітика Фрідман, як і велика частина його молодих колег, присвятив проблемі радянсько-американських відносин.

У 80-х Фрідман написав кілька наукових робіт на тему світового військового балансу і ядерного паритету. У 1994 Джордж Фрідман заснував Центр геополітичних досліджень при Луїзіанська державному університеті, займається стратегічним прогнозуванням. У 1996 Фрідман створив приватне розвідувальне агентство «Стратфор». Дитинство Фрідмана наклало відбиток і на його політичну орієнтацію. Він вважає себе консервативним республіканцем. Його політичний курс характеризують насамперед антирадянщину і антикомунізм.

До переходу в приватний сектор Фрідман регулярно інформував вище командування збройних сил США, а також Управління мережевих оцінок, Технічний центр SHAPE, Військовий коледж армії США, Національний університет оборони і корпорацію RAND з питань безпеки і національної оборони.

Після розпаду Радянського Союзу він вивчав потенціал японо-американського конфлікту і в 1991 році разом зі своєю дружиною написав книгу «Прийдешня війна з Японією».

У 1996 році Фрідман заснував Stratfor, приватну розвідувальну і прогнозну компанію, де займав пост генерального директора і головного розвідника. Головний офіс Stratfor знаходиться в Остіні, штат Техас. Він пішов з Stratfor в травні 2015 року.

Репутація Фрідмана як провісника геополітичних подій привела до того, що журнал New York Times в своєму профілі прокоментував: «Коли ви перебуваєте поруч з Джорджем Фрідманом, виникає спокуса звертатися з ним як з чарівною кулею-вісімкою» [магічна куля, яка відповідає на питання].

У роботі «Наступне десятиліття» Фрідман доводить, що адміністрації США 2010-х років повинні будуть створити регіональний баланс сил, деякі з яких були порушені. Фрідман концептуалізірует успішне управління світовими справами США не шляхом прямого примусу країн, а шляхом створення конкуруючих відносин, які врівноважують один одного, в різних регіонах світу. Наприклад, в минулому Ірак врівноважував Іран, а в даний час Японія врівноважує Китай.

Фрідман стверджує, що це десятиліття, коли США як держава повинні дозріти, щоб керувати своєю міццю і балансувати як ненавмисні імперія і республіка. Остання книга Фрідмана була випущена Doubleday в 2020 році. Спочатку її планувалося випустити в січні 2018 року, але це шість разів відкладалося, до виходу в 2020 році. Робоча назва була «Нове американське століття: криза, витривалість і майбутнє Сполучених Штатів», але згодом було змінено на «Буря». Перед затишшям: розбрат в Америці, насувається криза 2020-х років і прийдешній тріумф.