• uk
  • en
  • ru

ГЕОПОЛІТИКА

Головна - Світова геополітика - Заклик до скорішого визначення нового лідера партії ХДС Німеччини лунає все голосніше

Гучний програш представника правлячої коаліції ХДС-ХСС на парламентських виборах у Німеччині гостро поставив перед партіями запитання, що робити далі та які кроки вживати для виправлення ситуації, повернення до керівництва країною у майбутньому.
У Берліні все голосніше лунають заклики до прискорення визначення нового лідера політичної партії Християнсько-Демократичний союз, ХДС. Зокрема, прем’єр-міністр Федеральної землі Німеччини Саарланд (Saarland) Тобіас Ханс (Tobias Hans) заявив перед відкриттям засідання президії партії ХДС у вівторок 1 листопада ц.р., що чекати чергового загальнодержавного з’їзду партії, який відбудеться не раніше наступного року, для обрання нового лідера може виявитися запізно.
Прем’єр-міністр Федеральної землі Північний Рейн-Вестфалія Хендрік Вюст (Hendrik Wüst) заявив, що, на його думку, «чим швидше ми дійдемо рішення з цього приводу, тим скоріше настане ясність і визначеність». Обидва глави уряду в наступному році мають пройти процедуру земельних виборів, – Тобіас Ханс у березні, Хендрік Вюст – у травні.
Вюст підкреслив: «ХДС створена не для самозайнятості, а для того, щоб піклуватися про потреби людей». Ханс, своєю чергою, заявив: «Неприпустимо, що із нагальних питань, які наразі не вирішені, все залишиться на розсуд коаліційної «світлофорної коаліції. Вони потребують контролю. Тому з’їзд партії має відбутися ще цього року». Це звучить амбітно, зазначає німецьке видання, але здійсненно. «Насамперед, це означає, що індивідуальні інтереси тепер упорядковані і що на першому місці стоїть партія». Треба ще знайти команду, яка була би готовою очолити партію в скрутному становищі.

Опитування членів партії для визначення наступника Арміна Лашета

Приблизно через п’ять тижнів після відчутної поразки коаліції ХДС-ХСС на виборах до Бундестагу партія ХДС на позачергових засіданнях президії та Федерального виконавчого комітету має намір розпочати перестановки у керівному складі. Після історично найнижчого результату коаліції у 24,1 відсотки, голова ХДС Армін Лашет знову йде у відставку з посади, на яку він був обраний лише в січні ц.р. Органи керівництва партією мають намір провести опитування членів ХДС для визначення наступника Лашета. За це абсолютною більшістю голосів проголосувала конференція земельних голів партії в суботу, 30 жовтня ц.р. Тепер потрібно визначити точну процедуру обрання нового лідера партії та терміни.

Поки що жоден провідний політик ХДС не зареєструвався на посаду голови партії в якості кандидата, відзначає німецьке видання. Зокрема, існують свідчення, що відповідні амбіції наразі мають колишній лідер парламентської фракції коаліції ХДС-ХСС Фрідріх Мерц (Friedrich Merz), політик-фахівець з питань іноземних справ Норберт Рьоттген (Norbert Röttgen) і діючий на теперішній час Федеральний міністр охорони здоров’я Єнс Шпан (Jens Spahn). Також вважаються перспективними кандидатури політика в галузі економіки Карстена Ліннеманна (Carsten Linnemann) і лідера парламентської фракції коаліції Ральфа Брінкхауса (Ralph Brinkhaus). Результати опитування членів ХДС повинні бути затверджені федеральним партійним з’їздом, що вимагається відповідно до чинного законодавства Німеччини.

ХДС на шляху до «сучасної партії»

Заступниця голови партії ХДС Юлія Клекнер (Julia Klöckner) розглядає опитування членів партії як можливість для ХДС. На відкритті засідання президії вона заявила, що ХДС перебуває на шляху до того, щоб визначитися як «сучасна і базисна партія. Юлія Клекнер вважає, що «що якщо в опитуванні членів партії на посаду лідера ХДС буде кілька кандидатів, то переможені більше не будуть брати участі у виборах на з’їзді партії.
При цьому Клекнер наголосила, що «у нас є не лише кадрові проблеми, а й смислові питання щодо позиціонування». Після 16 років правління стає зрозумілим, що «настає поворотний момент, коли ми повинні проявити себе по-іншому».

Політичний спектр Німеччини після парламентських виборів, формування нового складу Бундестагу та Федерального уряду Німеччини прогнозовано переформатовується та набуває нових обрисів. Провідні політичні гравці Німеччини міняються місцями у керівництві державою. Проте, як ці зміни вплинуть на загальнодержавний курс Німеччини, і чи вплинуть загалом, стане зрозумілим згодом. Найбільш вірогідно, Німеччини залишиться впливовим гравцем в Євросоюзі та в планах НАТО, збережуться традиційні пріоритети в економічних галузях та стабільності стандартів існування для пересічних німців. Вірогідно, набудуть нових проявів кліматичні устремління нового уряду та імітація боротьби з технологічними проектами на зразок «Північного потоку-2». Проте на її зовнішню політику зміна складу урядової коаліції докорінним чином не вплине. Очікувати на суттєві зміни в політиці Німеччини на користь України та ужорсточення санкційної політики стосовно Росії очікувати не доцільно.