• uk
  • en
  • ru

ГЕОПОЛІТИКА

Головна - Світова геополітика - Вибори до Бундестагу Німеччини вже завтра

У Німеччині завершилися виборчі перегони, країна готується до завтрашніх виборів. Вони вже увійшли в історію як подія, що відбувається на зламі основних політичних трендів у світі, змін керівників у провідних країнах світу, зміщення геополітичних інтересів. Відбувається послаблення старих економічних і безпекових союзів, війни і демонстрація військової сили знову стоять на порядку денному, здійснюються спроби віднайти нові конфігурації союзу держав та коаліцій. До цього додаються глобальні кліматичні зміни, катастрофи і пандемія коронавірусу, зростання та експансія Китаю, парадокс Афганістану та його наслідки для світу, газовий шантаж для Європи з боку Росії тощо.
Німеччина обирає завтра свій парламент та отримає нового Федерального канцлера. Яким буде уряд і парламент Німеччини, покаже час. Та вже зараз помітно, що проблеми для майбутнього Німеччини, як локомотива Європи, стають ще гострішими та витратними, а розрахунки і обіцянки провідних політичних партій Німеччини, якими вони оперували протягом виборчої кампанії, не завжди відповідають дійсності. Очікування завищені, а дійсність може виявитися для всіх гіркою.
Економічні успіхи та досягнення, обіцяні скорочення розмірів податків та привабливі соціальні програми почнуть реалізовуватися вже наступного дня після парламентських виборів у Німеччині.
За прогнозом аналітиків німецького видання Süddeutsche Zeitung, деякі обіцяні привабливі показники доходів громадян та інші економічні преференції в окремих політичних партій лише написані на папері та не мають реального економічного обґрунтування. Зокрема, це стосується Соціал-демократичної партії, «Зелених» та партії «Ліві». Адже платники, яких будуть стосуватися підвищені податки, реагуватимуть відповідним чином, намагаючись мінімізувати свої платежі, і робитимуть це як легально, так і неофіційно.
У свою чергу, коаліція партій ХДС-ХСС та Вільна демократична партія FDP утворили б величезні бюджетні діри, якщо б вони у новому уряді скоротили податки, особливо для компаній та людей з високими доходами.
Видання зазначає, що вибори до Бундестагу та подальше формування правлячої коаліції є «грою з багатьма невідомими». В залежності від результатів виборів, що відбудуться у неділю 26 вересня, можливі всілякі варіанти політичних конфігурацій. Країна стоїть на порозі історичної зміни влади.
Водночас, ще більш напруженим обіцяє стати час після завершення виборів. Формування правлячої коаліції, Федеративного уряду Німеччини цього року є особливо складним та, зважаючи на деякі чинники, може набути непрогнозованого перебігу.
Процедура виборів у Німеччині ускладнюється достатньо заплутаною системою підрахунку голосів.
Виборче право у Німеччині має багато винятків з правил, що робить процедуру підрахунку голосів та мандатів у наступному Бундестазі особливо ускладненою. Від парламентських виборів 1953 року громадяни Німеччини мають право віддати два своїх голоси. «Перший» голос можливо подати у своєму виборчому окрузі за обраного кандидата напряму до Бундестагу. «Другий» голос використовується для голосування за обрану політичну партію з виборчого списку. Більш важливим вважається «другий» голос, оскільки він у підсумку визначає співвідношення політичних сил у більшості, що формує парламент.
У принципі, повинна існувати закономірність: політична партія, яка набирає певний процент «других» голосів, повинна отримати таку ж процентну кількість мандатів у Бундестазі. Проте на практиці так просто це не відбувається.
Процес переговорів між партіями, що наберуть більшість голосів та отримають право сформувати правлячу коаліцію, завжди тривалий та непередбачуваний за термінами. Попередня коаліція у Бундестазі у складі ХДС-ХСС та СДП була утворена лише через шість місяців після проведення виборів. Не менш складний період політичних переговорів та розподілу функцій і повноважень між переможцями перегонів очікується й цьогоріч.
Не менш драматичним очікується й призначення Федерального канцлера, тобто глави уряду Німеччини. Згідно з діючим у Німеччині законодавством, кандидатуру канцлера подає сформованому парламенту, Бундестагу Федеральний президент країни. Як правило, він вносить ту кандидатуру, яка отримала найбільшу підтримку виборців у країні та гарантовано буде схвалена Бундестагом.
Оскільки не виключено, що процес формування парламенту буде тривалий за часом, виконувати обов’язки керівника уряду буде продовжувати Ангела Меркель.
Позиції партії Ангели Меркель ХДС суттєво послаблені перед виборами, насамперед через невпевнену політичну виборчу кампанію її лідера Арміна Лашета. До того ж, у традиційно відданих партії ХДС східнонімецьких землях, зокрема у Мекленбург-Передня Померанія, де вісім разів поспіль перемагала Ангела Меркель, отримуючи напряму місце у парламенті, теперішні лідери ХДС явно програють конкурентам. ХДС ризикує, як і в 2016 році, опинитися навіть на третьому місці, слідом за СДП та «Альтернативою для Німеччини».
Вибори у Німеччині вже завтра. Наслідки від них очікуються роками і десятиліттями.

https://www.sueddeutsche.de/politik/news-wahl-bundestagswahl-1.5421201
https://www.sueddeutsche.de/politik/bundestag-wahlrecht-ueberhangmandat-1.5420916
https://www.sueddeutsche.de/politik/mecklenburg-vorpommern-vor-der-wahl-1.5421040