• uk
  • en
  • ru

ГЕОПОЛІТИКА

Головна - Світова геополітика - Непоєднувані позиції Росії та США на переговорах у Женеві

З тривожним інтересом спостерігають міжнародні аналітичні центри та фахівці у галузі безпеки за перебігом низки переговорів між Росією та США і НАТО з питань врегулювання кризи на кордонах з Україною.
Популярна швейцарська «Neue Zürcher Zeitung» надрукувала 11 січня ц.р. короткий репортаж щодо перебігу та підсумків першого раунду переговорів між Росією і США, що відбулися вчора у Женеві.
Видання зазначає, що переговори з питання кризи в Україні, яких з нетерпінням очікували, не призвели до жодного зближення позицій.
Президент США Джо Байден заявив заступнику Держсекретаря США після завершення майже семигодинної зустрічі, що вимоги Москви є неприйнятними. США не бажають, щоб їм диктували, хто може вступати в НАТО і хто не може, вони також не готові припинити свою військову співпрацю з такими суверенними країнами, як Україна, з огляду на Росію.
У понеділок у Женеві відбулася одна з найбільш незвичайних зустрічей в новітній дипломатичній історії. Формально це були переговори двох високопоставлених дипломатів із США та Росії, які вже двічі вели переговори у Швейцарії минулого року. Але, по суті, мова йшла про набагато більше: Росія, грубо порушуючи дипломатичні норми, фактично вимагає від США капітуляції і ще в грудні подала їм на розгляд і підписання два підготовлених проекти договорів, виконання умов яких означало би радикальну реорганізацію попередньої архітектура безпеки в Європі.
Росія у традиційній брутальній манері та поза нормами дипломатичного етикету вимагає від США, щоби НАТО «пакувало свої речі та забиралося зі Східної Європи». Саме з такими недипломатичними заявами прибув до Женеви керівник переговорної групи від Росії.
Протягом поточного тижня Росія ще матиме низку зустрічей у рамках давно замороженого формату Ради НАТО-Росія, а також на рівні Організації з Безпеки і Співробітництва в Європі (ОБСЄ). Росія не любить такі великі форуми, в яких беруть участь критично налаштовані до Москви східноєвропейські держави. Вона відверто віддає перевагу прямим переговорам зі США на рівні керівників держав.
Проект «Східне партнерство» Євросоюзу зазнав краху. З огляду на це, ЄС не отримує підтримки двох провідних геополітичних сил у спробах вирішення конфлікту в Україні.
ЄС інвестував мільярди, щоб наблизити Україну до себе. Але результати цих намірів розчаровують. У нинішньому конфлікті росіяни та американці лише між собою домовляються про долю України.
Європейський Союз не хоче, щоб його ігнорували, адже американці та росіяни ведуть переговори між собою щодо конфлікту в Україні та майбутнього порядку європейської безпеки. Саме з цього приводу висловився високий представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель (Josep Borrell) минулого тижня, після триденного візиту до Києва та особистого відвідування й огляду лінії фронту на Донбасі. Врешті-решт, Україна є «частиною Європи», – прокоментував Боррель. А без безпеки в Україні немає безпеки і в Європі.
У середу, 12 січня ц.р. у Брюсселі відбудеться другий раунд переговорів між Росією і НАТО. Аналітики передбачають, що ці переговори також приречені не провал. Президент США вже висловився з цього приводу, повідомивши, що США повинні бути готовими до того, що переговори з Росією завершаться безрезультатно. У випадку, якщо Росія намагатиметься заморозити переговори та перевести їх у тривалий процес, США мають намір оголосити Росії нові санкції.

https://www.nzz.ch/international/russland-und-die-usa-erreichen-keine-entspannung-in-der-ukraine-krise-ld.1663935?kid=nl164_2022-1-10&mktcid=nled&ga=1&mktcval=164_2022-01-11&trco=&reduced=true