• uk
  • en
  • ru

ГЕОПОЛІТИКА

Головна - Світова геополітика - Коротка дипломатична місія МЗС Німеччини у США

Протягом одноденного візиту до США Федеральний міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок у центрі переговорів перебувала тема подій навколо України.
Перший візит до США нового Федерального міністра закордонних справ Німеччини Анналени Бербок (Annalena Baerbock) тривав лише декілька годин. Водночас, для представниці партії Німеччини «Зелені» цей візит був важливим, оскільки відбувався за динамічно рухомих міжнародних обставин. У різних форматах протягом останніх днів відбувалися переговори, спрямовані на зниження напруженості між Росією, Україною та Заходом. Для Анналени Бербок цей візит означав продемонструвати роль та спроможність Німеччини у процесі нормалізації ситуації.
Провідним пунктом програми перебування Бербок у столиці США була зустріч та переговори з Держсекретарем США Ентоні Блінкеном (Anthony Blinken), з яким вони особисто вже одного разу зустрічалися, ця зустріч відбулася у грудні минулого року протягом саміту країн G-7 у Ліверпулі. Анналена Бербок має намір розширити поле попередніх переговорів. На початку переговорів з Блінкеном вона заявила, що спільний підхід європейців та уряду США є зрозумілим.

Наразі існує достатньо дипломатичних каналів для спілкування, зазначає німецьке видання, проте особливого прогресу від переговорів не спостерігається. Протягом кількох тижнів Захід стурбований масивної концентрацією російських військ на кордоні з Україною. У випадку військового вторгнення на територію України президент США Джо Байден погрожує застосувати до Росії жорсткі санкції. Своєю чергою, саме про це застерігає також і президент Росії Володимир Путін, який заявив, що у випадку такого кроку Заходу це може призвести до повного розриву двосторонніх відносин. Джо Байден також телефонував президенту України Володимиру Зеленському та запевнив його у підтримці з боку США.
Особливу увагу у Німеччині та в ЄС викликав прямий контакт між Байденом і Путіним. Минулого тижня обидва провели чергову телефонну розмову, це був вже другий контакт протягом місяця. Наступними днями запланована зустріч представників урядів США та Росії, що відбудеться у Женеві. Такі переговори можуть сприяти проявам владних претензій Путіна, який має змогу подавати проведення двосторонніх переговорів в якості зростаючого впливу Росії.
Керівник берлінського представництва Німецького фонду Маршалла Томас Кляйн-Брокхофф (Thomas Kleine-Brockhoff) реалістично оцінює розвиток ситуації з точки зору політики влади та вважає, що ті країни, які не мають змоги протиставити щось адекватне політиці сили Кремля, не сприймаються ядерною країною як серйозний партнер або суперник. Політик в інтерв’ю столичній студії ARD заявив, що Європа не відіграє для Путіна жодної ролі. «Він хоче розділити Європу, і частина такої спроби її розподілу є політика взагалі не розмовляти з Європою».
Президент Байден намагається розвіяти сумніви європейських партнерів стосовно того, що якісь принципові питання можуть бути вирішеними без їх участі.
Директор Німецького товариства зовнішньої політики Катрін Клювер Ешбрук (Cathryn Clüver Ashbrook) вбачить у Байдена реалізацію стратегії, що складається з двох частин. З одного боку, він обслуговує особисте его російського президента прямими переговорами з ним, оскільки «Путін хоче визнання. Путін хоче, щоб його бачили». Водночас, на думку німецько-американського політолога, Байдену потрібно, щоб європейці мали можливість впливати на Росію, військовим тиском у складі НАТО чи економічним тиском у разі застосування санкцій.
Німеччина має особливий вплив на ситуацію, вважає видання. Клювер Ешбрук заявляє, що уряд США має змогу наразі отримати відповідь на запитання щодо ефективності німецької «світлофорної коаліції». Та чи здатний цей федеральний уряд Німеччини зробити те, чого досягла Ангела Меркель завдяки своїм особливим відносинам з Путіним. Чи здатні три коаліційні партії дотримуватися спільної політики. Та чи спроможні вони забезпечити необхідні лідерські можливості для відродження нормандського формату?
На рівні міністрі закордонних справ та керівників урядів двох країн тривалий час не відбувалося переговорів. Проте вже завтра, як підтвердив речник німецького уряду, зустрінуться головні зовнішньополітичні радники Росії, Німеччини та Франції. Цьому передувала віртуальна зустріч Німеччини, Франції та України.
Анналена Бербок говорить про «вирішальну фазу» з важливими обговореннями на різних рівнях. Після тривалої перерви незабаром знову збереться Рада НАТО-Росія. Перед від’їздом до Сполучених Штатів Федеральний міністр закордонних справ Німеччини заявила, що, навіть якщо формати переговорів різняться, наші послання уряду в Москві, як трансатлантичних партнерів, завжди однакові.
Питання України зайняло багато місця у процесі переговорів, але є ще більше тем для обговорення. На початку року Німеччина перейняла на себе головування в G7. Федеральний уряд Німеччини поставив собі за мету досягти більшої стійкості для демократичних урядів. У Вашингтоні Бербок зустрінеться зі спікером Палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі (Nancy Pelosi). Завтра перша річниця штурму Капітолію.

https://www.tagesschau.de/ausland/amerika/baerbock-washington-besuch-aussenministerin-ukraine-russland-usa-101.html