• uk
  • en
  • ru

ГЕОПОЛІТИКА

Головна - Світова геополітика - Китай обмежує дипломатичні відносини з Литвою

Тайвань декілька днів тому відкрив у Вільнюсі представництво під іменем власної держави. Пекін опротестував такі дії, але Литва не змінила свого рішення та дозволила відкрити представництво Тайваню. Наразі Китай відкликає свого посла х Вільнюса на невизначений термін.

У зв’язку із дипломатичною суперечкою щодо Тайваню Китай скорочує свої дипломатичні відносини з Литвою. У неділю, 21 листопада ц.р. Міністерство закордонних справ Китаю у Пекіні повідомило, що «відносини будуть знижені до рівня тимчасового повіреного в справах, щоб зберегти суверенітет Китаю та основні норми міжнародних відносин».
Тайвань кілька днів тому відкрив за дозволу Вільнюсу, власне представництво у столиці Литви та, тим самим, чітко визнав державну незалежність Тайваню від Пекіну. Китай засудив такі дії Литви, оскільки Пекін вважає Тайвань «відокремленою провінцією» яка, проте, «є невід’ємною частиною китайської території».

«Обурливий акт»

У заяві Міністерства закордонних справ Китаю, оприлюдненій у четвер 18 листопада ц.р., сказано, що відкриття офіційного представництва Тайваню за кордоном було «надзвичайно обурливим актом». Пекін вимагав від литовської сторони «негайно виправити це неправильне рішення».
Уряд Литви у Вільнюсі оголосив у неділю 21 листопада ц.р., що шкодує про такий крок Пекіна. У Міністерстві закордонних справ Литви заявили, що «Литва підтверджує свою прихильність політиці єдиного Китаю. Проте країна має «при цьому право розширювати співпрацю з Тайванем, включаючи створення недипломатичних представництв».
Коли Литва в липні ц.р. надала дозвіл Тайваню на діяльність у Вільнюсі представництва під своїм ім’ям, Китай відкликав свого посла і закликав уряд Литви також відкликати свого посла в Пекіні. Крім того, Китай зупинив залізничні вантажні перевезення до Литви і більше не надавав країні дозволів на імпорт продуктів харчування.
Через побоювання китайських санкцій, Тайвань визначає де-факто власні представництва за кордоном як «представництва Тайбею». Навпаки, дипломатичне представництво Німеччини у столиці Тайваню Тайбеї не має статусу офіційного посольства ФРН та називається «Німецький інститут». У четвер 18 листопада ц.р. Тайбей проте оголосив, що «представництво Тайбею» офіційно розпочало свою роботу у Вільнюсі.
Внаслідок десятиліть тиску з боку Пекіна, лише кілька країн світу офіційно визнають Тайвань державою. Однак нещодавно також й інші східноєвропейські країни, зокрема Чехія та Словаччина, знову наблизили свої позиції до Тайбея, незважаючи на протести Китаю.
За останні кілька місяців напруженість між Пекіном і Тайбеєм знову значно зросла. Пекін погрожує силою об’єднати демократично керований острів з комуністичним режимом на материковому Китаї, якщо це буде необхідно. Уряд у Тайбеї підтримує потужна сила США.

https://www.faz.net/aktuell/politik/ausland/taiwan-streit-china-zieht-botschafter-aus-litauen-ab-17644697.html