• uk
  • en
  • ru

ГЕОПОЛІТИКА

Головна - Світова геополітика - Китай і Тайвань на зламі геополітичних трансформацій

Китай претендує на демократичну державу Тайвань як на власну територію. Незадовго до Нового року уряд у Пекіні вкотре погрожує суворими наслідками, якщо острівна держава буде вимагати оформлення незалежності.

Знову з боку Китаю лунають погрози жорстких наслідків, якщо острівний Тайвань буде намагатися здійснити кроки до досягнення незалежності власної держави. На прес-конференції з приводу ситуації на Тайвані, що відбулася у середу 29 грудня ц.р., речник Бюро з питань Тайваню Ma Xiaoguang заявив, що у випадку, якщо «сепаратистські сили у Тайвані, які намагаються досягти незалежності від Китаю, будуть застосовувати насильство або перейдуть червоні лінії, Китай змушений буде вжити жорстких заходів. Китай готовий застосувати всіх засоби, що перебувають у його розпорядженні, для відновлення мирного воз’єднання з Тайванем, але буде діяти, якщо його прагнення до незалежності зайде занадто далеко. Рада у справах материкової частини Тайваню закликала уряд
Китай вважає, що демократично керований Тайвань є його власною територією, і протягом останніх двох років посилив військовий і дипломатичний тиск, щоб домогтися своїх претензій на суверенітет Тайваню. Китайська Народна Республіка регулярно називає острів найбільш чутливим питанням у своїх відносинах зі Сполученими Штатами Америки. США формально визнають лише один Китай, але юридично зобов’язані надати Тайваню засоби самооборони і тривалий час дотримуються політики «стратегічної двозначності» щодо того, чи втручатимуться вони військовим шляхом у разі китайського вторгнення, щоб захистити Тайвань.
________
Напруження у відносинах Китаю з Тайванем та неоднозначна позиція США до незалежності цієї острівної держави й Пекіну викликані, насамперед, тим, що у Тайвані розташовані виробничі потужності мікрочипів, що використовуються у сучасній електроніці. Їх нестача внаслідок напруження у Тайвані та гальмування й часткової зупинки виробництва мікрочипів внаслідок пандемії коронавірусу призвела до різкого зменшення виробництва товарів електроніки, що користуються високим попитом у світі. Обсяг ринку вимірюється сотнями мільярдів доларів США, що суттєвим чином впливає на політику й економіку США та Китаю та інших країн в регіоні, визначає нові пріоритети у зовнішньополітичних відносинах. Оскільки на Тайвані розміщені виробничі лінії також і багатьох європейських гігантів у галузі електроніки, ситуація стала чутливою й для європейських партнерів.
Водночас, геополітичні пріоритети США і Китаю зосереджені на забезпеченні національних інтересів у світі з урахування чинників міжнародної безпеки. Ситуація у світі загострилася у зв’язку з політикою Москви, спрямованою на підвищення ставок у гонитві за досягненням бажаних для Кремля результатів з контролю над геополітичним простором в Європі та у світі. Напруженість на кордоні з Україною використовується Москвою в якості важеля впливу для розхитування стабільності системи міжнародної безпеки та досягнення неоімперських забаганок очільника Кремля. Лунають думки, що у випадку недосягнення бажаного для Москви компромісу щодо України та зупинки розширення НАТО на схід, Росія може отримати більш широку підтримку від Китаю у протистоянні зі США.
Пекін та Вашингтон такі перспективи російсько-китайського альянсу поки не коментують, хоча аналітичні центри вбачають пряму можливість і бажаність для Росії військово-політичної кооперації з Пекіном. Одним з маркерів такого вірогідного співробітництва може стати ставлення країн до незалежності Тайваню та підтримки Китаю у проведенні Олімпійських ігор, що мають відбутися у Китаї у лютому 2022 року. США та низка провідних європейських країн оголосили політичний бойком пекінській Олімпіаді.
Ситуація стрімко розвивається з огляду на низку наведених чинників, які впливають на її розвиток у короткостроковій та середньостроковій перспективі. Готовність Росії до застосування силового сценарію та вторгнення в Україну та Європу матиме наслідки у вигляді реакції міжнародної спільноти на чолі зі США та зміни конфігурації безпекового середовища в Європі та у світі.
Терміни безвоєнного та відносно безпечного існування світової спільноти завершуються, все виразніше проступають ознаки неминучості війни. Розвиток подій визначатиметься у січні-лютому 2022 року.

https://www.faz.net/aktuell/politik/ausland/china-warnt-taiwan-vor-drastischen-massnahmen-17708049.html