• uk
  • en
  • ru

ГЕОПОЛІТИКА

Головна - Світова геополітика - Демонстрація сили на адресу Китаю: США мають намір озброїти Австралію атомними підводними човнами

Прем’єр-міністр Австралії Скотт Моррісон, президент США Джо Байден та прем’єр-міністр Великобританії Борис Джонсон протягом спільної відеоконференції оголосили плани оснащення Австралії підводними човнами
Джерело: AFP/BRENDAN SMIALOWSKI

США, Великобританія та Австралія поглиблюють співробітництво в галузі оборонної політики. Австралія та Нова Зеландія протягом наступних 18 місяців повинні отримати можливість взяти на озброєння підводні човни з атомною силовою установкою виробництва Франції.
Уряд США передбачає озброїти Австралію новими атомними підводними човнами з метою посилити безпеку та військове стримування в Індо-Тихоокеанському регіоні.
Президент США Джо Байден, прем’єр-міністр Великобританії Борис Джонсон та прем’єр-міністр Австралії Скотт Моррісон оголосили у середу 15 вересня ц.р. нову ініціативу в галузі безпеки, яка отримала назву за акронімом «Aukus».
Проголошенню ініціативи керівників трьох держав передувала заява високопосадовця з Білого Дому, який повідомив, що протягом наступних 18 місяців за участі інженерів, військових стратегів та військових фахівців буде здійснена перевірка «найкращого шляху» отримання Австралією сучасних підводних човнів. Представник Білого Дому повідомив також, що уряд США ще раніше схвалив передання цієї «надзвичайно чутливої» технології, що, зокрема, має місце вже протягом 70 років з Великобританією.
Джо Байден заявив, що мова йде про забезпечення миру і стабільності в регіоні на тривалий період часу. Президент США висловився про початок нової фази співробітництва в галузі безпеки трьох країн-учасниць ініціативи. Борис Джонсон відзначив, що лише невелика кількість країн у світі володіє підводними човнами з ядерною силовою установкою. За його словами, «Австралія є нашим давнім другом та природним партнером у цьому проекті». Прем’єр-міністр Австралії Моррісон заявив, що підводні човни мають атомні силові установки, але не мають ядерної зброї. Австралія не має наміру отримати ядерну зброю.
Уряд США та Австралія стурбовані зростанням претензій Китаю на владу в Індо-Тихоокеанському регіоні. Однак офіційний представник Білого дому підкреслив, що новий альянс не буде націлений на якусь конкретну країну. Байден, Джонсон та Моррісон в якості об’єкта стримування також не називали конкретно Китай. Водночас, «Welt» зазначає, що проголошення нового партнерства, включаючи можливий продаж атомних підводних човнів, навряд чи сподобається комуністичному керівництву в Пекіні.
Повідомляється, що Австралія раніше у 2016 році підписала багатомільярдний контракт з Францією на будівництво дванадцяти нових підводних човнів. Через кілька годин після оголошення нового Індо-Тихоокеанського партнерства «Aukus» зі США та Великобританією, Австралія скасувала угоду з Францією. Прем’єр-міністр Скотт Моррісон заявив у четвер, що його країна більше не буде підтримувати угоду з французькою компанією Naval Group щодо підводних човнів на суму, еквівалентну трохи менше 56 млрд. євро. Рішення Франції є «не зміною смислу, а реагуванням на зміну вимог».
На відміну від Великобританії, Австралія не є членом західного оборонного альянсу НАТО, але вважається близьким партнером організації. Зокрема, Австралія брала участь у військових операціях НАТО в Афганістані та Іраку. Крім двосторонніх відносин, США та Австралію також пов’язує так зване партнерство спецслужб під назвою «П’ять очей». До альянсу входять Австралія, Нова Зеландія, Канада, Великобританія та США.
З питань забезпечення безпеки та співробітництва в Індо-Тихоокеанському регіоні Джо Байден також спирається на союз чотирьох країн під назвою «Quad». До складу квартету входять Австралія, Індія, Японія та США. Байден прийме керівників урядів цього Альянсу в Білому домі наступного тижня.

https://www.welt.de/politik/ausland/article233822640/Aukus-USA-und-Grossbritannien-wollen-Australien-mit-Atom-U-Booten-ausruesten.html?utm_source=morgenlage-politik