• uk
  • en
  • ru

ГЕОПОЛІТИКА

Головна - Світова геополітика - Актуальні загрози для безпеки в Європі. До зустрічі міністрів закордонних справ і міністрів оборони країн ЄС.

У французькому місті Брест 12 січня ц.р. відбулася нарада міністрів оборони та міністрів закордонних справ країн ЄС, присвячена питанням безпеки. Міністри намагалися відпрацювати концепцію з питань політики безпеки, спільну для всіх країн ЄС. Головною її спрямованістю визначено досягнення більшої військової незалежності країн-учасниць.

Популярне німецьке видання «Tagesschau» відзначає у статті за 13 січня ц.р., що Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг передав подвійне послання європейським міністрам оборони з Ради НАТО-Росія, які проводили зустріч на французькому атлантичному узбережжі у місті Брест. Перша частина послання Столтенберга була сформульована так, що «члени НАТО залишаються готовими до діалогу з Росією». Але відразу за першим надійшов і другий меседж від Генсека НАТО: «Ніяких компромісів у фундаментальному питанні стосовно того, що кожна країна може сама вирішити, яким шляхом їй йти».

Таким чином, Єнс Столтенберг не вбачає можливості жодного зближення з Росією у позиціях щодо розширення НАТО на Схід. Москва сприймає як загрозу просування кордону НАТО на схід, що триває вже десятиліття, тоді як НАТО бачить у цьому реалізацію права народів на самовизначення. Також не може бути жодного зближення у питанні щодо розгортання російських військ. Для Москви воно є цілком нормальними маневрами, але для НАТО концентрація десятків тисяч важко озброєних солдатів становить у собі прихований ризик війни проти України.
Оскільки головні сили протиборчих сторін у суперечці загальмували у головних питаннях, тепер доцільно спробувати досягти прогресу хоча б у чомусь невеликому. НАТО має намір запропонувати Москві знову відкрити посольства, які вже кілька місяців практично осиротіли. Існує також намір повернутися до практики розробки заходів із зміцнення довіри. Наприклад, з поданням відкритої інформації про заплановані переміщення військ і військові навчання, а також із відновленням практики здійснення контролю над озброєннями.
Федеральний міністр оборони Німеччини Крістіне Ламбрехт (Christine Lambrecht) вважає такі заходи рухом у правильному напрямі. «Йдеться про здійснення діалогу одного з одним, не зважаючи на існуючі розбіжності, а також про пошук рішень». Прозорість у діях і нова ініціатива з роззброєння могли б бути «саме тим правильним шляхом», вважає міністр оборони Німеччини.
Чи буде врешті-решт Вашингтон і Москва приймати рішення «через голови європейців»? Таке питання виникло вчора ввечері в Бресті, в кулуарах переговорів. Але Генеральний секретар НАТО Столтенберг відхилив таке припущення з незвичайною твердістю та навіть з деяким роздратуванням. Столтенберг повідомив про Раду НАТО-Росія, яка раніше відбулася в Брюсселі, що «сьогодні за столом переговорів було 30 союзників по НАТО, і 28 з них були європейськими союзниками по НАТО». Вони сиділи за столом переговорів, повторив Столтенберг, і безпосередньо з Росією обговорювали питання, яке було «найважливішим для європейської безпеки».
Водночас, існує враження, що європейці перебувають не на належному рівні, коли Вашингтон і Москва обговорюють між собою питання європейської безпеки, таке враження збереглося й після зустрічі у Бресті. Саме з огляду на недостатню активну позицію і роль ЄС у вирішенні кризи на кордоні Росії та України, ЄС ініціював запровадження навчальної місії для офіцерів ЗС України, що буде реалізовуватися силами Євросоюзу.

Стратегічний компас: які саме загрози становлять небезпеку?

Сьогодні міністри спробують трохи далі просунути плани щодо забезпечення більшої європейської незалежності в політиці безпеки. Проект називається «Стратегічний компас», і перше питання полягає в тому, які загрози зараз дійсно небезпечні для Європи – аналіз ризиків варіюється від кризи в Україні до кібернетичних атак. Далі мова піде про те, що ЄС може зробити самостійно та без допомоги американців, зокрема, у військовій та дипломатичній сферах.
Франція вже давно вимагає більшої європейської автономії в реалізації політики безпеки. Міністр оборони Франції Франсуаза Парлі (Francoise Parly) кілька разів запевняла, що вона має відбуватися «природно, в рамках НАТО». Заспокійливі заяви Франції мали на меті уникнути можливої критики від партнерів по Альянсу щодо одноосібних намірів та зусиль Парижа. Тим не менш, багато хто очікує, що Франція здійснить власний паризький підпис під Стратегічним компасом, який ініціювала попередній Федеральний міністр оборони Німеччини Аннегрет Крамп-Карренбауер (Annegret Kramp-Karrenbauer).
Очевидно, що мова йде також про економічні інтереси, а саме, спільні інвестиції у великі проекти в галузі озброєння і, що було би близьким до ідеалу для Парижа, – більше фінансування коштів ЄС для створення великої зони безпеки в Європі.

https://www.tagesschau.de/ausland/eu-aussenminister-brest-101.html