• uk

ГЕОПОЛІТИКА

Головна - Світова геополітика - Активні дії Китаю в Афганістані. Створення коаліції країн, лояльних до Талібану. Виклики для США.

Китай починає здійснювати все більш активну політику щодо підтримки своєму географічному сусіду Афганістану та передбачає, зокрема, надання йому суттєвої допомоги. До виведення міжнародного військового контингенту з регіону та повного захоплення влади в Афганістані Талібаном Китай приступив до реалізації масштабних проектів в країні, що передбачають суттєві економічні вигоди для Китаю. Зокрема, йдеться про створення коридору для трансферу китайських товарів у напрямку на захід через територію Афганістану, використання природних копалин у країні, створенні інфраструктурних об’єктів тощо. Очевидно, Китай має намір продовжувати використовувати свій вплив в Афганістані для розширення свого геополітичного впливу в регіоні у протистоянні з Індією та забезпечення умов і переваг типового для Пекіну способу реалізації «м’якої сили». Доцільно очікувати також відповідь у регіоні від США, які хоча й вивели з Афганістану свій контингент військ, але розмістили його неподалік. Відмовлятися від свого геополітичного впливу в регіоні Вашингтон також наміру не має та відшукує варіанти його поновлення після болючої поразки.
Наразі Пекін, зважаючи на наслідки зміни влади в Кабулі, намагається перехопити ініціативу в регіоні, здійснюючи гуманітарну інтервенцію в Афганістан та залучаючи до своєї ініціативи інші країни-сусіди. Створення прокитайської коаліції щодо майбутнього Афганістану спроможне суттєво змінити формат відносин з Талібаном, що призведе до легітимізації його режиму та викличе протистояння у стосунках між прокитайською коаліцією та країнами-партнерами США. Китай розуміє вразливу наразі позицію Вашингтону та використовує її, здійснюючи безапеляційний тиск на США, та вимагаючи «взяти зобов’язання запобігти хаосу в Кабулі».
Позиція США з цього приводу поки не артикулюється, але вона неодмінно буде сформульована і оприлюднена. Адже адміністрації Байдена необхідно відновлювати авторитет США після болючої поразки з місією в Афганістані та втратою за 20 років перебування американського контингенту 1 трильйона доларів американських платників податків. Хоча провина у цьому не теперішньої адміністрації у Вашингтоні, але саме їй доведеться вирішувати питання з відновлення позицій США у регіоні та у світі. Такі періоди серйозних політичних провалів бували й раніше в історії США і завжди у Вашингтоні знаходили шляхи для відновлення національної гордості і єдності, відгукуючись на заклик президента США. Доцільно проте враховувати, що після війни у В’єтнамі та інших кризових періодах не було екзистенційного протистояння з Китаєм. Чи знайде президент Джозеф Байден варіанти відновлення авторитету США у світі та якими саме будуть відповіді Вашингтона на існуючі виклики, засвідчить скоре майбутнє.

Згідно з повідомленнями міністерства закордонних справ Китаю від 09.09.2021 року, Китай пообіцяв Афганістану гуманітарну допомогу товарами на суму не менше 200 мільйонів юанів, що становить 26 мільйонів доларів США. Мова йде про надання продуктів харчування, зернових, засобів лікування та ін’єкцій. Відповідну заяву зробив міністр закордонних справ Китаю Ван Ї (Wang Yi) в рамках відеоконференції з колегами із сусідніх країн Афганістану. Насамперед Китай надішле Афганістану три мільйони доз вакцин проти коронавірусу. Пекін також готовий до подальшого постачання необхідної невідкладної допомоги та матеріалів для боротьби з пандемією.
Протягом переговорів з колегами міністр закордонних справ Китаю Ван Ї заявив, що Афганістан зіштовхнувся насамперед з гуманітарними проблемами та з пандемією. Сусідні країни регіону готові підтримати Китай у наданні допомоги Афганістану для того, щоби «уникнути хаосу». Водночас, міністр закордонних справ Китаю закликав США після виведення військ з Кабулу зберігати відданість наданих ними зобов’язанням. Згідно із заявою міністра, США, як жодна інша країна, зобов’язані надати Афганістану економічну та гуманітарну допомогу для підтримки афганців, забезпечення стабільності в країні та уникнення хаосу.

https://www.spiegel.de/ausland/afghanistan-china-verspricht-taliban-hilfe-im-wert-von-26-millionen-euro-a-b2c027ed-65b4-46ec-ac7f-1aa37146aca7