• uk
  • en
  • ru

ГЕОПОЛІТИКА

Головна - Світова геополітика - Італія, Туреччина та Катар навколо врегулювання кризи в Афганістані

Прем’єр-міністр Італії Маріо Драгі піддав гострій критиці ЄС через кризову ситуацію, що утворилася в Афганістані. Небажання країн приймати себе біженців з кризового регіону він вважає «гострим жалом в існуванні Євросоюзу».
Італія, яка особливо потерпає від напливу біженців з різних кризових регіонів світу, вважає ситуацію з небажанням Євросоюзу приймати біженців з Афганістану черговим випадком неспроможності ЄС вирішувати проблеми, що виникають у зв’язку з міграційними потоками.
В Італії питання біженців та міграції роками є предметом постійної політичної суперечки. Багато людей, втікаючи з узбережжя Північної Африки, намагаються потрапити до Італії, а отже, і до ЄС. Італія, як середземноморська країна, тривалий час зверталася з проханнями до ЄС відрегулювати перерозподіл мігрантів та біженців у межах Євросоюзу.
Маріо Драгі відомий у світі як «рятівник євро», оскільки що йому вдалося стабілізувати спільну європейську валюту під час кризи Євро у 2012 році, коли він перебував на посаді керівника центрального банку ЄЦБ. Симпатії викликали також його рішуча риторика керівника ЄЦБ та політика доступних кредитів, так званих «легких грошей». ЄС, який об’єднався на підставі значної кількості принципів співіснування, , не в змозі впоратися з проблемою біженців і мігрантів, вважає прем’єр-міністр Італії.
Уряд Туреччини, незважаючи на різку критику опозиції всередині країни щодо політики біженців, закликав поновити термін дії угоди між ЄС та Туреччиною. Серед іншого, Туреччина наразі має намір здійснювати управління аеропортом Кабула разом з Катаром і наразі веде з цього приводу переговори з Талібаном.
Міністр закордонних справ Катару Катару Mohammed bin Abdulrahman AL Thani заявив 02 вересня на спільній прес-конференції зі своїм колегою з Великобританії Домініком Рабом у місті Доха, що «уряд Катару виявляє себе сповненим сподівань», що аеропорт Кабулу незабаром знову функціонуватиме.
Міністр закордонних справ Катару вважає, що буде важливим та потужним сигналом, якщо Талібан продемонструє свою прихильність та забезпечить людям в Афганістані можливість безпечного відльоту з країни та свободу пересування. Він висловив готовність діяти спільно з талібами, а також залучити до надання технічної допомоги Туреччину, якщо вона виявить таку готовність.
Міністр закордонних справ Туреччини Mevlüt Cavusoglu вважає, що, оскільки після виведення військ США з Кабулу жодна країна не має бажання взяти на себе відповідальність за подальший розвиток ситуації, європейці та американці повинні бути вдячні Туреччині за її готовність до участі у процесі стабілізації ситуації в Афганістані. Туреччина раніше, в рамках місії НАТО вже забезпечувала безпеку аеропорту Кабулу та розраховує наразі посилити власну роль в НАТО як посередника у переговорах в регіоні.
Врегульовані повітряні перевезення нададуть змогу забезпечити цивільні перевезення та постачання гуманітарних вантажів. Тим самим буде знову створено можливість Німеччині та іншим країнам евакуювати своїх громадян та родини «місцевих сил» афганців, які надавали допомогу міжнародному контингенту.
Керівництво ЄС та Туреччина вже протягом певного часу переговорів мали намір переглянути угоду між ними. Початкові плани з боку ЄС передбачають надання Туреччині додаткових 3,5 млрд. євро з бюджету ЄС до 2024 року. Водночас, Туреччина розкритикувала це рішення як недостатнє.
Опозиція в Туреччині віднедавна посилила риторику щодо теми мігрантів. Кілька тижнів тому в Анкарі також мали місце напади на сирійців та їхній бізнес.
Організація Об’єднаних Націй, після приходу до влади в Афганістані Талібану, оцінює наплив до півмільйона афганських біженців до кінця року. Позиція країн ЄС щодо необхідності прийняття біженців з Афганістану розділилася.

https://www.spiegel.de/ausland/afghanistan-mario-draghi-kritisiert-eu-fuer-umgang-mit-gefluechteten-a-2795b6cd-cd31-4b52-8947-e9217397c3a0?utm_source=morgenlage-politik

https://www.welt.de/politik/ausland/article233547798/EU-Tuerkei-Deal-Tuerkei-fordert-umfassenderes-Fluechtlingsabkommen.html?utm_source=morgenlage-politik

https://de.euronews.com/2021/09/02/turkei-und-katar-wollen-flughafen-von-kabul-betreiben?utm_source=morgenlage-politik