• uk
  • en
  • ru

ГЕОПОЛІТИКА

Головна - Економіка - Німецькі підприємства повинні якнайшвидше покинути китайську провінцію, де мешкають уйгури

Жорстка політика Пекіну стосовно національної меншини уйгурів у власній країні набула загального розголосу та призвела до міжнародних політичних й економічних санкцій проти Китаю. Очевидно, що запроваджені міжнародною спільнотою санкції стосуються й підприємств економічно успішної Німеччини.
Популярне південнонімецьке видання «Süddeutsche Zeitung» надрукувало 16 травня ц.р. статтю власного кореспондента у Берліні Даніела Брьослера (Daniel Brössler) щодо негативних економічних наслідків для підприємств Німеччини від прийняття відповідного закону та ужорсточення політики країн світу, викликаної свавіллям Китаю щодо меншини уйгурів.

Вірогідний «табір перевиховання» у провінції Китаю Сіньцзян у травні 2019 р.
Фото: Greg Baker/AFP)
Видання, посилаючись на заяву групи експертів Бундестагу Німеччини, зазначає, що наслідками від запровадження нового закону про ланцюги поставок, стануть проблеми для структур бізнесу.
Через серйозні порушення прав людини проти уйгурів, німецькі компанії незабаром можуть бути змушені обмежити або взагалі припинити свою діяльність у регіоні Сіньцзян (Xinjiang) на північному заході Китаю. Інформація щодо такої ситуації міститься у висновку Наукової служби Бундестагу, який є в розпорядженні «Süddeutsche Zeitung», зазначає видання.
З набранням чинності Закону про ланцюги поставок, «виглядає майже неминучим зобов’язання німецьких компаній розірвати ділові відносини з китайськими постачальниками», зазначає німецьке видання, якщо вони використовують примусову працю. Відповідні положення до законопроекту Німеччини були внесені на вимогу партії «Зелених». В іншому випадку німецьким підприємствам загрожують суттєві штрафи. В окремих випадках також може існувати «індивідуальна кримінальна відповідальність працівників компанії».
«Зелені» вимагають від німецьких компаній зробити висновки. Речниця «Зелених» у Бундестазі з питань прав людини Маргарете Баузе (Margarete Bause) заявила, що завдяки вимогам закону, відповідальність німецьких компаній, що діють у Сіньцзяні, стане «чіткішою, ніж будь-коли». Вона заявила також, що кожна німецька компанія тепер повинна серйозно запитати себе, чи має вона намір підтримувати подальші ділові відносини з Сіньцзяном за цих умов. Закон надсилає чітке повідомлення: «Уникати рішення не є можливим».

На думку експертів, закон створює нову правову ситуацію

У заяві зазначається, що закон про ланцюги поставок, внесений урядом на розгляд парламенту у березні ц.р., створює нову правову ситуацію. Щоправда, Керівні принципи Організації Об’єднаних Націй щодо бізнесу та прав людини зобов’язують компанії поважати права людини скрізь, де вони ведуть комерційну діяльність. Однак реалізація такого положення не має юридичних перспектив. Інша ситуація складеться в Німеччині, як тільки закон про ланцюги поставок набере чинності. Законопроект передбачає для крупних компаній штрафи у розмірі до двох відсотків обсягів річних продажів, якщо вони не вживатимуть заходів проти порушень прав людини та порушень норм збереження навколишнього середовища своїми глобальними постачальниками.
З точки зору експертів Бундестагу, зазначає «Süddeutsche Zeitung», очевидно, що у випадку Сіньцзяна це має призвести до відповідних наслідків. Видання посилається на повідомлення ЗМІ про те, що численні іноземні, в тому числі німецькі, комерційні підприємства отримують вигоду від експлуатації уйгурів у Сіньцзяні, а в деяких випадках вони отримували продукцію безпосередньо із заводів або співпрацювали з постачальниками, які використовують примусову працю. Відповідно, фабричні будівлі, якими користуються німецькі комерційні підприємства, розташовані у безпосередній близькості від китайських таборів для інтернованих та так званих «таборів перевиховання». У звіті експертів Бундестагу згадуються компанії Adidas, Puma, BMW, Bosch, Siemens, Volkswagen та BASF. Звинувачені німецькі компанії, зазначає видання, відреагували на такі твердження «численними заявами, запереченнями або поступками».

Експерти Бундестагу говорять про геноцид у Сіньцзяні
На думку німецьких експертів Наукової служби Бундестагу, китайська держава здійснює геноцид у Сіньцзяні. У звіті групи експертів йдеться про те, що «із загальнодоступних джерел інформації та повідомлень про поводження з уйгурами в Сіньцзяні можна стверджувати, що має місце досягнення всіх п’яти положень статті 2 Конвенції про геноцид».
На відміну від Бундестагу, парламенти Канади, Нідерландів та Великобританії вже назвали китайські дії у Сіньцзяні геноцидом. Бундестаг також відчуває відповідальність «за вивчення» , підкреслила речниця Баузе. Цього понеділка ситуація в Сіньцзяні буде предметом слухань у Комітеті з прав людини Бундестагу.

https://www.sueddeutsche.de/politik/unternehmen-china-uiguren-xinjiang-lieferkettengesetz-menschenrechte-1.5295438