• uk
  • en
  • ru

ГЕОПОЛІТИКА

Головна - Економіка - Baltic Pipe: як Польща долає газову залежність від Росії

Baltic Pipe («Балтійська труба») — трубопровід, яким уже 2022 року ітиме газ із Норвегії до Польщі. Це теж один із елементів газопровідного коридору «Північ-Південь», що з’єднує Норвегію й Хорватію.
Мета Baltic Pipe — зменшити залежність Центральної Європи від Росії. Залежність, яка цьогоріч знову на вустах усієї Європи.
У середині вересня 2021 року Baltic Pipe підвели до польських берегів. Раніше газопровід, інвесторами якого є Данія і Польща, зварювали з одиничних труб і прокладали дном Балтійського моря. Інший кінець під’єднають до норвезької системи на дні Північного моря. Газопровід проходитиме через територію Данії, з’єднуючи острови Фюн і Зеландію.
Якщо все піде за планом, норвезький газ почне надходити до Польщі вже у жовтні 2022 року. Про це 25 жовтня ц. р. пише Європейська правда.
Як зазначається, «Балтійська труба» має таку ж пропускну здатність, що й обсяг газу, який зараз імпортується з Росії, — 10 млрд м³ на рік.
Газ, який буде закачуватись у Baltic Pipe, також частково добуватиме польська компанія PGNiG на території Норвегії. Вона вже видобуває близько 0,5 млрд м³ газу щорічно і розширює виробництво на інших норвезьких родовищах.
Диверсифікація постачання до Польщі — не єдина вигода, яка випливає із введення в експлуатацію Baltic Pipe. Це частина масштабнішого проєкту — коридору «Північ – Південь». Він уже не має національного виміру (як «Північні ворота») і є центральноєвропейським. Коридор «Північ – Південь» передбачає створення міжнародних з’єднань (трубопроводів), які дозволять вільний потік газу на територіях від Балтійського моря до узбережжя Хорватії, де був запущений термінал ЗПГ.
В основі цієї концепції лежить прагнення зламати російську монополію на газопостачання до Центральної Європи.
Коридор «Північ – Південь» має дозволити таким країнам, як Польща, Словаччина та Україна диверсифікувати постачання.
Додатковою перевагою є можливість взаємного аварійного газопостачання у випадку кризи. Така ситуація склалася, наприклад, 2018 року, коли Польща перепродала Україні додаткові обсяги газу.
Поява нового джерела неросійського газу в сусідній Польщі позитивно вплине на енергетичну безпеку України.
У довгостроковій перспективі «Балтійську трубу» також можна буде використовувати для експорту водню з Польщі, виробленого вітровими електростанціями, що будуються в польській частині Балтійського моря.

https://www.eurointegration.com.ua/articles/2021/10/25/7129392/